1. Úvod
V České republice nastal pro výrobce, stavebníka a zhotovitele prvním dnem v říjnu 2011 okamžik, kdy skončilo přechodné období pro poslední ze základních harmonizovaných evropských norem. V současné době jsou tedy platné normy:
- proti vlhkosti a tlakové vodě,
- pro hydroizolaci střech,
- pro podkladní pásy a folie šikmých střech,
- pro odkladní pásy a folie stěn,
- pro pásy a folie vkládané do stěn,
- pro asfaltové pásy na hydroizolaci betonových mostovek a ostatních pojížděných betonových ploch.
O jaké normy se vlastně jedná? Co přináší pro výrobce, stavebníky, zhotovitele a projektanty? To je obsahem tohoto textu.
V následujících řádcích se zaměřuji na praktické přiblížení této problematiky, a tak v textu dochází k určitému zjednodušení, což by v případě norem být nemělo. Ale tato problematika je tak široká, že by byla náplní na několik takovýchto článků.
V úvodu je nutné poznamenat, že norma nebo její část se mohou stát závaznou pro strany smluvního vztahu, pokud závaznost již nevyplývá ze zákona.
Technické normy, které jsou v České republice, je možné rozdělit do dvou skupin, které nesmí být v rozporu:
- na České (národní) technické normy,
- na převzaté Evropské technické normy.
Obecně je možné normy rozdělit na tři typy:
a) výrobkové – obsahují základní definice materiálu, specifikují požadavky na tento materiál a přehled zkušebních metod. Tyto metody nestanovují kvalitativní hodnocení. Jsou zde pouze uvedeny jednotky a vyjádření výsledku. Vyjádření výsledku je prakticky ve třech formách:
- vyhovuje,
- MDV – hodnota deklarovaná výrobcem (tedy hodnota včetně deklarované tolerance),
- MLV – mezní hodnota stanovená výrobcem, (tedy min. a max.).
b) zkušební – popisují zkušební postupy jednotlivých zkušebních metod,
c) předmětové – obsahují návrh a realizaci s daným materiálem.
2. Harmonizované české technické normy (ČSN EN)
V oblasti hydroizolací jsou u nás zatím platné pouze normy výrobkové a zkušební. Je již převzata celá řada platných evropských norem, které jsou v platnosti.
V následujícím přehledu jsou uvedeny pouze normy výrobkové. Jsou seřazeny chronologicky tak, jak vstupovaly v platnost. Téměř všechny od svého vydání již mají změny a nebo jsou nově vydány:
ČSN EN 13969: 2005. Hydroizolační pásy a fólie – Asfaltové pásy do izolace proti vlhkosti a asfaltové pásy do izolace proti tlakové vodě – Definice a charakteristiky. 2005-05-01. Třídící znak 727602.
- Původní verze, bez změny.
ČSN EN 13967: 2005. Hydroizolační pásy a fólie – Plastové a pryžové pásy a fólie do izolace proti vlhkosti a plastové a pryžové pásy a fólie do izolace proti tlakové vodě – Definice a charakteristiky. 2005-05-01. Třídící znak 727612.
- Původní verze, bez změny.
ČSN EN 13707 +A2: 2010. Hydroizolační pásy a fólie – Vyztužené asfaltové pásy pro hydroizolaci střech – Definice a charakteristiky. Praha: Český normalizační institut. 2010-01-01. Třídící znak 72 7601.
- Původní norma vyšla v květnu 2005.
ČSN EN 13956: 2006. Hydroizolační pásy a fólie – Plastové a pryžové pásy a fólie pro hydroizolaci střech – Definice a charakteristiky. Praha: Český normalizační institut. 2006-01-01. Třídící znak 727611.
- Původní verze.
ČSN EN 13859-1: 2010. Hydroizolační pásy a fólie – Definice a charakteristiky pásů a fólií podkladních a pro pojistné hydroizolace – Část 1: Pásy a fólie podkladní a pro pojistné hydroizolace pro skládané krytiny. Praha: Ústav pro technickou normalizaci, metrologii a zkušebnictví. 2010-11-01. Třídící znak 727621.
- Tato norma prodělala již dvě změny. Původní vydání v květnu 2005.
ČSN EN 13859-2: 2005. Hydroizolační pásy a fólie – Definice a charakteristiky pásů a fólií podkladních a pro pojistné hydroizolace – Část 2: Pásy a fólie podkladní a pro pojistné hydroizolace pro stěny. 2010-11-01. Třídící znak 727621.
- Pro pojistné hydroizolace určené pod vnější opláštění stěn pro zamezení pronikání větru a vody z vnějšího prostředí.
- Tato norma prodělala již dvě změny. Původní vydání v květnu 2005.
ČSN EN 14909: 2006. Hydroizolační pásy a fólie – Plastové a pryžové pásy a fólie vkládané do stěnových konstrukcí – Definice a charakteristiky. 2006-08-01. Třídící znak 727614.
- Pro materiály, které se používají při vkládání do stěnových konstrukcí pro zamezení vzlínání vlhkosti.
- Původní verze.
ČSN EN 14967: 2006. Hydroizolační pásy a fólie – Asfaltové pásy vkládané do stěnových konstrukcí – Definice a charakteristiky. 2006-10-01. Třídící znak 727604.
- Pro materiály, které se používají při vkládání do stěnových konstrukcí pro zamezení vzlínání vlhkosti.
- Původní verze.
ČSN EN 14695: 2010. Hydroizolační pásy a fólie – Asfaltové pásy pro hydroizolaci betonových mostovek a ostatních pojížděných betonových ploch – Definice a charakteristiky. Praha: Ústav pro technickou normalizaci, metrologii a zkušebnictví. 2010-05-01. Třídící znak 727605.
- Původní verze, bez změny.
2.1. Co znamenají evropské normy pro stavebníka?
Pro stavebníka přináší přehlednost, lepší orientaci mezi jednotlivými materiály. Zkušební normy pro něj bližší význam nemají, ale výrobkové ano. Díky tomu, že všichni výrobci daného materiálu mají povinnost dodržovat stejné zkušební předpisy, jsou výsledky porovnatelné.
Bohužel téměř ve všech případech nemají reálnou vazbu na reálnou situaci zabudovaného materiálu. Bohužel řada výrobců, případně jejich obchodních zástupců některé zkoušky neuvádí nebo uvádí, že nebyly odzkoušeny. Přesto připojují značku CE.
V předmětové normě jsou také uvedeny požadavky na dokumentaci, která musí být součástí výrobku. Investor, zákazník se tak dozví, co má obsahovat ES prohlášení o shodě, technický list, označení výrobku.
2.2. Co znamenají evropské normy pro výrobce?
Pro výrobce přináší zavedení EN norem:
a) Zjednodušení legislativy
V závislosti na zatřídění normy odpadá dohled třetí osoby nad výrobou a nebo se dohled provádí 1x za 12 měsíců. Výrobci je tak vystaven jeden doklad (Certifikát systému řízení výroby), na jehož základě si vystavuje povinně další doklady (ES prohlášení o shodě a technický list).
Bohužel certifikační orgány, které provádějí kontrolu výroby, si výklad EN norem vysvětlují různě, a tak se můžete setkat s Certifikátem systému řízení, obsahujícím přílohu s celou řadou výrobků. Ale situace bývá i opačná, kdy je Certifikát systému řízení vydán ke každému výrobku samostatně. Důsledek je všem jistě jasný. Vyšší náklady.
b) Zvýšení administrativní práce
Výrobkové normy většinou obsahují minimální četnost jednotlivých zkoušek. Systém rozpracování a rozčlenění dle příslušné normy je časově náročnější. Zkušební normy pak přesně předepisují obsah zkušebních protokolů. Tedy více administrativní práce. U velkých výrobců se již na tento systém vyplatí kvalitní software.
c) Zvýšení nákladů na zkoušky
Evropské normy zavádějí nové zkoušky a zkušební postupy. To samozřejmě zvyšuje náklady.
2.3. Co znamenají evropské normy pro zhotovitele (realizační firmu)?
Zjednodušení práce s doklady k použitým materiálům. Realizační firma díky výrobkové normě ví přesně, jaké dokumenty má po výrobci požadovat. Většinou se jedná o Certifikát systému řízení výroby (pokud se na daný výrobek vykonává), technický list a ES prohlášení o shodě. Platnost ES prohlášení o shodě není vázána na dohled nad systémem řízení u výrobce, a tak muže mít datum vydání ES prohlášení o shodě i datum starší než je jeden rok.
2.4. Co znamenají evropské normy pro projektanta?
Prakticky to samé co pro stavebníka. Přehlednost, lepší orientaci mezi jednotlivými materiály.
Informace o evropských technických normách:
https://tnk65.cz/ – národní technické komise TNK 65, která je poradním orgánem národního normalizačního orgánu oblasti ochrany pozemních a inženýrských staveb před vodou a kapalinami ve všech skupenstvích a formách výskytu z hlediska navrhování a realizace konstrukcí, použití materiálů, včetně zkoušení.
3. České národní technické normy (ČSN)
České technické normy, které se zabývají hydroizolacemi staveb, jsou řady 73 06xx. Tyto normy jsou předmětové. Zabývají především návrhem, ale obsahují i další doporučení k realizaci, provádění průzkumu a kontroly:
ČSN P 73 0600: 2000. Hydroizolace staveb – Základní ustanovení. Praha: Český normalizační institut, 2000-12-01. Třídící znak 73 0600.
Norma platí pro navrhování a realizaci hydroizolací proti působení vody. Popisuje např. hlavní činitele ovlivňující funkci hydroizolací, např. hydrofyzikální namáhání, materiál hydroizolací.
ČSN P 73 0606: 2000. Hydroizolace staveb – Povlakové izolace – Základní ustanovení. Praha: Český normalizační institut, 2000-12-01. Třídící znak 73 0606.
Norma platí pro navrhování hydroizolací na bázi povlakových hydroizolací. Jsou zde definovány jednotlivé materiály, stěžejní je příloha C, obsahující složení hydroizolací v závislosti na hydrofyzikálním namáhání.
ČSN P 73 0610: 2000. Hydroizolace staveb – Sanace vlhkého zdiva. Základní ustanovení. Praha: Český normalizační institut, 2000-12-01. Třídící znak 73 0610.
Norma platí pro navrhování, provádění, průzkum, kontrolu a údržbu sanačních systémů ve vlhkém cihelném, smíšeném a kamenném zdivu.
V současné době (pozn.: článek vznikl v roce 2012) probíhá revize těchto norem. Zpracovatelem je Centrum technické normalizace DEK, a. s., a expertní a znalecká kancelář KUTNAR.
Na tradici českých technických norem budou navazovat další technické normy. V návrhu jsou nové normy řady Hydroizolace staveb 73 06xx. Jedná se o:
- ČSN 73 0607 Hydroizolace staveb – Skládané vodotěsnící konstrukce.
- ČSN 73 0608 Hydroizolace staveb –Drenáže.
K těmto normám bych si dovolil připojit jednu normu, která byla vydána nově v letošním roce. Jedná se o normu ČSN 73 1901 Navrhování střech – Základní ustanovení. Ta nahradila stejnou normu z roku 1999.
3.1. Co znamenají české národní technické normy pro stavebníka?
Zhotoviteli umožňují zlepšení kontroly prováděných prací a jejich realizaci. Jejich dodržení pak vyšší pravděpodobnost kvalitně odvedené práce.
3.2. Co znamenají české národní technické normy pro výrobce?
Dle těchto norem může výrobce stanovit pokyny pro stavební připravenost, realizaci a kontrolu.
3.3. Co znamenají české národní technické normy pro zhotovitele (realizační firmu)?
Některé normy obsahují i návod na realizaci, kontrolu díla. Obsahují i některé zkušební postupy pro příslušné zkoušky.
3.4. Co znamenají české národní technické normy pro projektanta?
Pokud projektant při projektování postupuje v souladu s těmito normami, jsou splněny technické a funkční požadavky kladené na příslušné konstrukce .
Informace o českých technických normách je možné sledovat především na internetových stránkách:
https://ctndek.cz/novinky-19 – stránky Centra technické normalizace – CTN ATELIER DEK. Jedná se o pracoviště, kterému poskytl národní normalizační orgán Úřad pro technickou normalizaci ÚNMZ licenci k řešení normalizačních úkolů. Poskytuje informace o českých technických normách a o evropských technických normách.
4. Závěr
Přínos jednotlivých norem vyplývá z jejich zařazení, o jaký typ se jedná. Nové evropské normy přinášejí více práce výrobcům a slouží především projektantům a stavebníkům. České technické normy slouží projektantům a zhotovitelům.
Jak mně uvést ? To co mám tady dole u podpisu a klidně ještě doplnit – odborný asistent na VŠTE v Českých Budějovicích.
Datum vzniku: prosinec 2011
Autor: Ing. Jan Plachý, PhD.
Poradenská a konzultační činnost v oboru střech a izolací
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Použité zdroje:
http://tnk65.cz/
http://ctndek.cz/novinky-19
Abstract – Legislation in the waterproofing
This paper deals with the standards for waterproofing of buildings. Describes the basic division of standards and standards for the benefit of the manufacturer, builder, contractor and designer.