Konference Izolace, pořádaná expertní kanceláří Awal v rámci veletrhu Střechy Praha 2020, se už podeváté stala dějištěm vyhlášení výsledků Memoriálu Antonína Fajkoše. V ročníku 2019 se utkalo 16 prací ze 6 vysokých škol z České a Slovenské republiky.
Letos bylo rozdělení do tří soutěžních kategorií vzácně vyrovnané, pouze ve skupině pro nejmladší studenty Junior Star se objevila jen jedna práce. Nijak zásadně se nelišila ani orientace na šikmé a ploché střechy, která vycházela v poměru 9:7. Zato oproti minulým letům výrazně přibylo střech řešených jako vegetační, případně i provozní. Mezi soutěžními pracemi jich bylo pět, v jednom případě dokonce u šikmé střechy. Je zřejmé, že nastupující generace odborníků už reflektuje potřebu ochrany životního prostředí a přizpůsobuje tomuto trendu své projekty.
Kdo si v únoru v Praze ve slavnostní atmosféře před zaplněným konferenčním sálem převzal vavříny vítězů?
Kategorie DETAIL:
1. místo – Ing. Jozef Hurný (STU Bratislava)
Název práce: Základná škola II. stupňa
Odborný garant: Ing. Rastislav Ingeli, PhD.
2. místo – Ing. Adam Dlabaja (VUT Brno)
Název práce: Sídlo firmy Dlabaja, a.s.
Odborný garant: Ing. Tomáš Petříček, PhD.
3. místo – Ing. Tomáš Žajdlík (VUT Brno)
Název práce: Rekonstrukce polyfunkčního domu v Uherském Brodě
Odborný garant: doc. Ing. Karel Šuhajda, PhD.
Kategorie GRAFICKÁ PRÁCE:
1. místo – Ing. Matúš Harčár (TU Košice)
Název práce: Obnova historickej budovy – Radnica Starého mesta Košice
Odborný garant: doc. Ing. Marián Vertaľ, PhD
2. místo – Ing. Barbora Kráľová (STU Bratislava)
Název práce: Administratívna budova s výrobou
Odborný garant: doc. Ing. et Ing. arch. Milan Palko, PhD.
3. místo – Ing. Pavol Opett (TU Košice)
Název práce: Statická analýza krovu historickej budovy s ohľadom na jej nové využitie
Odborný garant: doc. Ing. Sergej Priganc, PhD.
Kategorie TEXTOVÁ PRÁCE:
1. místo – Bc. Tomáš Navara (VŠTE České Budějovice)
Název práce: Experimentální ověření spolehlivosti doplňkových hydroizolačních vrstev šikmých střech na bázi lehkých polymerních fólií
Odborný garant: Ing. Jan Plachý, PhD.
2. místo – Ing. Marek Kervitcer (VUT Brno)
Název práce: Eliminace vzniku odpadu při opravách plochých střech
Odborný garant: Ing. David Bečkovský, PhD.
3. místo – Ing. Daria Mokrenko (TU Košice)
Název práce: Obnova strechy historickej budovy
Odborný garant: prof. Ing. Mária Kozlovská, PhD.
Vedoucí práce: Ing. Marcela Spišáková, PhD.
Kategorie JUNIOR STAR:
Ocenění – Martina Štorková (ČVUT Praha)
Název práce: Zastřešení tělocvičny u ZŠ
Odborný garant: doc. lng. Šárka Šilarová, CSc.
Ve svém hodnocení porota konstatovala, že úroveň prací se rok od roku zvyšuje, a vyjádřila spokojenost, že se tak daří naplňovat hlavní cíl soutěže – zajistit oboru střech zanícené pokračovatele mezi mladou generací.
Součástí slavnostního ceremoniálu bylo také jmenování Ing. Marka Novotného, PhD., dalším členem odborné poroty, kterou tvoří Prof. Ing. Jozef Oláh, PhD, Ing. Gabriela Fajkošová, Ing. Jan Plachý, PhD., Ing. Tomáš Petříček, PhD., Ing. Josef Remeš, Josef Krupka a Ing. Alena Georgiadisová.
Velký dík patří partnerům soutěže – bez jejich podpory a finančního přispění by nebylo možno klání nadějných studentů organizovat. Sponzory 9. ročníku byly společnosti Awal, Bramac, Dörken, Izomex, Prefa Aluminiumprodukte, SFS Group CZ, Stav-Invest, Tondach a Topwet.
Všem oceněným gratulujeme!
Konec jednoho ročníku znamená začátek dalšího. Proto už nyní vyzýváme vysokoškolské studenty i jejich pedagogy k účasti v jubilejním 10. ročníku Memoriálu Antonína Fajkoše – soutěže vysokoškolských studentských prací na téma střechy, které byly zpracovány v období od 1. září 2019 do 31. srpna 2020.
Soutěž je pořádána každoročně na počest předčasně zesnulého milovníka a znalce střech, Doc. Ing. Antonína Fajkoše, CSc. Připomeňme, že vedle pedagogické činnosti byl členem vědecké rady Evropské společnosti pro výzkum střech, přednášel doma i v zahraničí, publikoval v odborných titulech a je autorem či spoluautorem několika vysokoškolských skript, katalogů a knih. Uznávaná byla jeho znalecká činnost se zvláštní specializací na střechy a byl také členem Redakční rady časopisu Střechy-Fasády-Izolace. Prázdné místo po odborníkovi jeho ražení lze zaplnit jen stěží, ale je třeba se o to aspoň pokusit. Proto vznikla soutěž, která si klade za cíl vyhledávat mladé talenty se zájmem o střechy a napomoci jejich etablování v oboru. Za devět let soutěží prošlo více než 150 studentských prací a někteří z jejich autorů se už skutečně vydali na profesionální dráhu v oboru střech.