Již šestý ročník má za sebou soutěž určená studentům vysokých škol – Memoriál Antonína Fajkoše, ve které se utkávají práce, mající souvislost se střechami. Ve speciální kategorii Junior Star, určené studentům nejnižších ročníků, byla letos jako nejlepší vyhodnocena dvojice Šárka Drábková a Petr Müller ze Stavební fakulty ČVUT Praha.
Jejich společná práce „Porovnání konstrukcí střech“ zkoumala rozdíly jednotlivých skladeb střech na jednom objektu. Oběma spoluautorům jsme položili několik otázek, které se týkají vítězného projektu i jejich vztahu ke stavebnictví.
V rámci jakého úkolu jste vítěznou práci zpracovávali?
Práci jsme zpracovávali v rámci předmětu Konstrukce pozemních staveb 4 A, který se zabývá problematikou plochých a šikmých střech, pod vedením doc. Ing. Šárky Šilarové, CSc. Jednalo se o samostatné semestrální práce každého z nás, které jsme se rozhodli pro soutěž spojit a porovnat.
Byly pro projekt zadány nějaké specifické vstupní požadavky?
Úkolem bylo vybrat si reálnou stavbu, na kterou jsme následně měli navrhnout vhodnou skladbu střechy. Oba jsme si vybrali tu samou stavbu, ale každý jsme navrhovali něco jiného. To byl první podnět k porovnání našich konstrukcí.
Z jakých podkladů jste vycházeli?
Vycházeli jsme zejména ze skript k předmětu, přednášek a konzultací s paní docentkou.
Jak náročné bylo zpracování projektu a co všechno zahrnoval?
Do práce jsme se ponořili už od začátku semestru. V první půlce semestru jsme měli vypracovat práci na plochou střechu, která zahrnovala návrh skladby ploché střechy včetně výpočtu a návrhu odvodnění, zohlednění sání větru a zatížení sněhem a tepelně technické posouzení. Dále jsme měli vypracovat dva detaily a výkres ploché střechy. Návrh musel zohledňovat účel stavby i klimatické podmínky lokality, kde se budova nachází. Druhá půlka semestru byla věnována šikmým střechám. Zadání úkolu bylo obdobné jako u střechy ploché. Objekt, který jsme si vybrali, byl částečně zastřešen plochou a částečně šikmou střechou, takže jsme se celý semestr věnovali pouze jedné budově. Kladli jsme velký důraz na kvalitu a funkčnost, každý použitý výrobek i materiál jsme přesně specifikovali. Oba jsme se rozhodli, že svou práci budeme dělat ručně, což sice zvýšilo náročnost práce, ale v konečném důsledku to rozhodně mělo svůj význam.
Jak významná byla role garanta při zpracování projektu?
Opravdu velká, paní docentka nám věnovala mnoho svého času a odevzdala hodně svých dlouholetých zkušeností, které jsme se patřičně snažili využít.
Proč jste se rozhodli svou práci přihlásit do Memoriálu Antonína Fajkoše?
Z podnětu paní docentky, která nám řekla o této soutěži, a také z vlastní iniciativy, protože střechy nás oba zajímají. Práce nás velmi bavila, oba jsme do toho chtěli dát něco navíc a při řešení jsme strávili hodně času.
Účastnili jste se i jiných studentských soutěží?
Ano, zúčastnili jsme se fakultního kola soutěže SVOČ 2016 (Studentská vědecká a odborná činnost), kde jsme nepostoupili do dalšího kola. Soutěž však byla zaměřena trochu jiným směrem, a proto nás velmi nadchlo, když jsme se dozvěděli o soutěži zaměřené pouze na střechy.
Věnujete se tedy střešním konstrukcím speciálně?
Oba studujeme architekturu, ale zároveň si uvědomujeme, že pro práci architekta jsou rovněž důležité i předměty s technickým zaměřením. Díky nasazení paní docentky a její ochotě předávat zkušenosti studentům, nás oslovila problematika střech natolik, že bychom si chtěli znalosti prohlubovat dále.
Jaké je vaše současné působiště?
Momentálně jsme studenty čtvrtého ročníku oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze.
Proč jste se rozhodli vystudovat zvolený obor?
Líbí se nám, že obor v sobě kombinuje umělecké i technické předměty, a doufáme, že nám poskytne dobrý základ pro naši profesi.
Máte nějaký vzor ve svém oboru?
Ani jeden z nás nemá vyloženě jeden vzor, ale zastáváme názor, že dobrá architektura je ta, která není jenom pro krásu, ale svou funkčností a precizním návrhem dokáže plnohodnotně sloužit. Tím pádem nám jsou vzorem všichni architekti a inženýři, kteří uvažují podobně a na jejich stavbách je to znát. Vzorem jsou nám mimo jiné i někteří vyučující u nás na fakultě, kteří svým odhodláním dokáží studenty zapálit pro dané téma.
Jaká problematika Vás nejvíce zajímá?
V architektuře to jsou stavby pro bydlení a veřejný prostor, v technické oblasti střechy a tepelná technika.
Jaké materiály upřednostňujete?
Obecně každý kvalitní výrobek, který svými vlastnostmi zaručuje dlouholetou funkčnost a životnost. Například u krytin šikmých střech nás konkrétně oslovují plechové krytiny, u plochých střech asfaltové pásy.
Doporučili byste svůj obor dalším mladým a proč?
Ano, studium bychom doporučili všem, kteří se chtějí věnovat architektuře, ale zároveň jim není lhostejné technické řešení stavby.
Čím kompenzujete pracovní (studijní) vytížení?
Studium se snažíme brát ne jako nepříjemnou povinnost, ale jako něco, co nás obohacuje do budoucnosti. Tím pádem to pro nás není tak stresující. Přes semestr se snažíme sportovat, chodit do přírody a o prázdninách hodně cestujeme. Odreagování také nacházíme i v podobě zajímavých volitelných předmětů a vzdělávacích akcí v našem oboru, jako například odborné konference a umělecké výstavy.
Vítězům gratulujeme a přejeme splnění všech osobních i profesních cílů.
(red)