Již 4. ročník má za sebou soutěž určená studentům vysokých škol – Memoriál Antonína Fajkoše, ve které se utkávají práce mající souvislost se střechami. V kategorii TEXTOVÁ PRÁCE byl letos jako nejlepší vyhodnocen Ing. Jindřich Stodůlka ze Stavební fakulty VUT Brno, s prací Mechanicky kotvené povlakové izolace.
Práce se zabývá problematikou mechanicky kotvených povlakových hydroizolací střech a je rozdělena na dvě části. V první, teoretické části je popsán současný stav problematiky. Druhou částí je experimentální část, která podrobně přibližuje provedená experimentální měření tahové únosnosti kotevních prvků.
Autorovi vítězné práce, Jindřichu Stodůlkovi, jsme položili několik otázek, které se týkají vítězného projektu i jeho zaměření na stavebnictví.
V rámci jakého úkolu jste vítěznou práci zpracovával?
„Problematika byla řešena v rámci diplomové práce.“
Byly pro ni zadány nějaké specifické vstupní požadavky?
„Ano, práce samotná vznikla z iniciativy specialistů na střechy, kteří se v praxi setkávají s častými vadami u těchto typů střech. Proto bylo jedním z cílů zanalyzovat a následně nalézt možnou příčinu poruch.“
Z jakých podkladů jste vycházel?
„Čerpal jsem zejména z legislativních podkladů, zkušebních a návrhových norem a předpisů. Nemohu se nezmínit o cenných radách a doporučeních od lidí v čele s vedoucím práce, kteří se v této problematice pohybují denně. Tímto bych jim všem rád ještě jednou moc poděkoval.“
Jak náročné bylo zpracování Vaší práce a co všechno zahrnovala?
„V první fázi bylo nutné se s problematikou samotnou seznámit, protože jsem o mechanickém kotvení téměř nic nevěděl. Následně byla prováděna měření tahových únosností kotevních prvků a výsledky vyhodnocovány podle dané metodiky.“
Proč jste se rozhodl svou práci přihlásit do Memoriálu Antonína Fajkoše?
„Soutěže jsem se zúčastnil už před dvěma roky, tehdy mě do soutěže přivedl vedoucí práce, a když jsem se dočetl, že soutěž pokračuje dalšími ročníky – neváhal jsem.“
Věnujete se střešním konstrukcím speciálně nebo šlo jen o souhru okolností?
„Ano, věnuji se problematice střech a izolací už od studia na střední škole.“
Jaké je Vaše současné působiště?
„V současné době působím jako student doktorského navazujícího studia na Fakultě Stavební Vysokého učení technického v Brně.“
Proč jste se rozhodl vystudovat zvolený obor?
„Těžká otázka… Po absolvování základní školy jsem nastoupil na stavební průmyslovou školu do Valašského Meziříčí. Tam jsem si stavařinu osahal a zásluhou profesionálního přístupu pedagogů se smyslem pro motivaci jsem se v tomto oboru shlédl a pokračoval na vysoké škole.“
Máte nějaký vzor ve svém oboru?
„Vzor jako takový nemám.“
Jaká problematika Vás nejvíce zajímá?
„Problematika střešních plášťů, materiálová báze jednotlivých vrstev, trvanlivost, spolehlivost a funkčnost.“
Jaké materiály upřednostňujete?
„Ověřené a ty, které mají vypovídající hodnotu.“
Doporučil by jste svůj obor dalším mladým a proč?
„Určitě ano. Stavebnictví jako takové je velmi různorodý obor, kde si každý může najít to své.“
Čím kompenzujete pracovní vytížení?
„Většinu volného času trávím s přítelkyní a s rodinou doma na Valašsku, rád posedím s kamarády u piva a za velký relax považuji včelaření, které je mým dlouholetým koníčkem.“