Již šestý ročník má za sebou soutěž určená studentům vysokých škol – Memoriál Antonína Fajkoše, ve které se utkávají práce, mající souvislost se střechami. V kategorii Textová práce byl letos jako nejlepší vyhodnocen Bc. Marek Vilášek z Fakulty architektury ČVUT Praha s prací Problematika vlivu větru na střešní konstrukce. Vítězná práce se zabývala zejména efektem sání, jak na ploché střešní konstrukci, tak na šikmých střechách do sklonu 30°, kde jsou projevy nejmarkantnější.
Autorovi vítězné práce, Markovi Viláškovi, jsme položili několik otázek, které se týkají vítězného projektu i jeho zaměření na stavebnictví.
V rámci jakého úkolu jste vítězný detail zpracovával?
Práci jsem zpracovával jako seminární úkol do předmětu Pozemní Stavitelství 5, zaměřující se na poruchy staveb a jejich nápravu. Vedoucím práce a konzultantem byl pro mě Ing. Marek Novotný, který mi s danou problematikou velmi pomohl.
Byly pro projekt zadány nějaké specifické vstupní podmínky?
Práce byla zaměřená na úplné pochopení zvoleného problému a nalezení vhodného řešení. Bylo tedy důležité problém správně charakterizovat, popsat poruchu a analyzovat její příčinu. Rozsah práce se měl pohybovat okolo 15 stran textu, doplněného obrazovým materiálem.
Z jakých podkladů jste vycházel?
Nejdůležitějším podkladem pro mě byly samozřejmě školní přednášky, týkající se této problematiky. Dále mi také pomohly skripta Ing. Zdeňka Kutnara a Ing. Marka Novotného. Opravdovým přínosem k pochopení a řešení problému byla kniha Understanding housing defects od autorů Marshalla Duncana a Dereka Worthinga.
Jak náročné bylo zpracování úkolu a co všechno zahrnoval?
Ponoření se do problematiky a pochopení problémů mi zabralo docela velké množství času. Nejtěžší byla počáteční fáze hledání vhodných zdrojů a referencí a shromažďování podkladů pro nalezení vhodného řešení.
Jak významná byla role garanta při zpracování projektu?
Pan Ing. Marek Novotný mi byl rádcem zejména v otázce rozsahu práce a jejího zaměření. Pomohl mi vybrat téma a doporučil mi několik dobrých zdrojů na začátek. V pozdější fázi mi asistoval s ověřením správnosti zvoleného řešení a faktických informací.
Proč jste se rozhodl svou práci přihlásit do Memoriálu Antonína Fajkoše?
Učinil jsem tak na popud vedoucího mé práce, pana Ing. Marka Novotného.
Účastnil jste se i jiných studentských soutěží?
Ano, soutěží se účastním pravidelně, ať už studentských nebo veřejných. Zejména se však jedná o soutěže zaměřené na architekturu nebo design, takováto odborná soutěž byla pro mě novinkou.
Věnujete se střešním konstrukcím speciálně nebo šlo jen o souhru okolností?
Jednalo se zcela o souhru okolností, seminární práce byla zaměřena na poruchy staveb. Zvolené téma tedy bylo jednou z mnoha možností. Musím však přiznat, že mě daná problematika opravdu zaujala a nabyté znalosti jsem posléze zúročil v bakalářské práci.
Jaké je Vaše současné působiště?
V současnosti studuji na Fakultě architektury na ČVUT. V těchto dnech si rozšiřuji obzory v rámci programu Erasmus na škole KU Leuven v belgickém Gentu.
Proč jste se rozhodl vystudovat zvolený obor?
Od malička jsem tíhnul ke kreativní práci, ale také k činnostem technického charakteru. Na architektuře je skvělé, že se v ní tato témata propojují, byla proto jasnou volbou.
Máte nějaký vzor ve svém oboru?
Vzorů je mnoho, v poslední době jsem fascinován prací s atmosférou, vnímáním prostoru a materii jako takovou. Mými vzory jsou v tomto zejména Peter Zumthor, Carlo Scarpa, Richard Serra a z českých zástupců například Jan Šépka nebo Miroslav Šik. Naopak spektakulární architektura poplatná době mě nechává zcela chladným.
Jaká problematika Vás nejvíce zajímá?
Na toto jsem zčásti odpověděl v minulé otázce. Z technických problémů mě zajímají řešení rekonstrukcí u historických objektů, zejména správná aplikace původních technik a jednoduchých, ale funkčních principů, respektujících původní stavbu. V problematice střech mě v poslední době velmi zaujaly střešní tašky od společnosti Tesla vizionáře Elona Muska, které jsou schopné vyrábět elektrickou energii při zachování estetické kvality.
Jaké materiály upřednostňujete?
Nejsem vyhraněný vůči žádným typům materiálů ani výrobcům. Myslím si, že vždy záleží na kontextu, ve kterém stavba vzniká a samozřejmě také na finančních možnostech.
Doporučil by jste svůj obor dalším mladým a proč?
Zájemcům o studium architektury bych mohl vzkázat pouze to, aby si důkladně rozmysleli, jestli je to doopravdy to, co v životě chtějí. Vidím v prvních ročnících mnoho lidí, kteří mají zkreslené představy o výkonu architektonického řemesla. Tato práce by měla být posláním, které člověk vykonává se svou maximální snahou, jinak postrádá smysl.
Čím kompenzujete studijní vytížení?
Na architektuře je skvělé to, že práce je pro vás zároveň koníčkem. Ovšem ve chvílích, kdy se jí nevěnuji, rád trávím čas sportem, v přírodě nebo s přáteli. Je důležité si udržovat zdravý odstup a nadhled, jinak vás architektura zcela pohltí, což má neblahé důsledky pro kreativitu i osobní život.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v profesní kariéře.
Alena Georgiadisová