Odpověď na úvodní otázku není jednoduchá, takže si prosím přečtěte celý tento článek. V každém případě detaily navrhujte tak, jako byste je měli na stavbě realizovat sami vlastníma rukama.
Úvod
Obecně platí několik zásad. Jednou z nejdůležitějších je, že každá čára, kterou ve stavebním výkrese/detailu nakreslíte, má svůj účel. Musíte vědět, co znamená!!! Tzn. nekreslit čáry bez rozmyslu (děkuji Ing. Kubalčíkové, která mi tohle vštípila do hlavy už na SPŠ stavební ve Zlíně).
Uvedené pravidlo platí nejen pro stavební výkresy obecně, ale obzvláště pro detaily. V detailu totiž máte lidem na stavbě vysvětlit konstrukční principy detailu a jeho realizovatelnost. Doporučuji být při projektování raději skeptický a vžít se do myšlení pracovníků na stavbě. Obvykle vás mají jen za obyčejného projektanta, který tomu nerozumí, protože nikdy nebyl na stavbě (což může, ale nemusí být pravda). Taky jsou přesvědčeni, že:
- jste nikdy nic nepostavili a vůbec nevíte, jak to na stavbě chodí;
- jen sedíte v kanceláři a snažíte se jim (stavebním mazákům) znepříjemňovat život.
Opak je pravdou. Všichni na stavbě táhnou za jeden provaz, jen si to občas někteří ze členů stavebního řetězce (architekt – projektant – realizace) neuvědomují.
Na druhou stranu, krutou pravdou a smutnou skutečností je, že jako projektanti nemáme moc času pobývat na stavbě. Nicméně každý z nás, kdo to myslí s oborem vážně a má ho rád, na stavbě byl. Je jedno, zda to byla praxe během studentských let nebo kontrolní dny. Problém tkví v tom, že stavařina je velmi rozsáhlé téma. Není proto možné trávit na stavbě veškerý čas a současně také držet krok s aktuálním portfoliem materiálů, technologií či výpočetní techniky. Proto není jiná cesta, než se zavřít v kanceláři a takříkajíc „rýsovat o dušu“, a občas přitom jen vyběhnout na kontrolní den. Dost filosofie, raději se vraťme k úvodnímu problému.
Zásady pro tvorbu správného detailu
Stáhněte si veškeré podklady k materiálům, které na stavbě aplikujete, a to včetně technologických předpisů
Aby vás nepřekvapila informace, že fóliovou hydroizolaci z PVC-P je nutno separovat od EPS nebo že klempířské prvky z TiZn v zimním období, kdy je teplota pod 5 °C, prostě bez nahřátí neopracujte, a tak podobně…
Stáhněte si a inspirujte se konstrukčními detaily a technologickými předpisy nejen výrobce daného materiálu, ale i výrobců materiálů podobných
To proto, že na stavbě se často stane, že vámi navržený materiál budou chtít vyměnit za finančně výhodnější, a není nad to, být na tuto skutečnost připraven. Ono ani tak nezáleží na značce daného materiálu, ale na parametrech, které mají výrobci certifikovány a za které se zaručují.
Detail je nejvýhodnější začít nanečisto
Důvodem pro práci nanečisto je, že předělávání stávajících detailů od výrobců je často pracnější, než vymyslet vlastní detail, kreslený přímo pro problematiku konkrétního projektu. Je hezké, že v poskytnutých konstrukčních detailech od výrobců jsou jejich výrobky vykresleny do nejmenších podrobností, ale ostatní návaznosti nemusejí být správně.
Při kreslení pamatujte, že než uděláte čáru na výkrese, musíte vědět, co čára znamená a co bude vyjadřovat!!!
Je škoda, že dnešní studenti neví, co je to čistit pravítka a utírat si upocené ruce. V dobách, kdy se rýsovalo tuší, bylo jasné, že jedna chybná čára se bude opravovat velmi pracně (hrubé pochybení se trestalo dokonce přepracováním výkresu). To byly hodiny navíc, které se daly využít užitečněji – např. popíjením oblíbeného moku s přáteli v putyce ☺. Proto jsme byli tehdy na čáry opatrnější…
Do výkresu detailu umisťujte co nejvíce informací
Ale pozor! Jen ty, které s detailem a jeho konstrukčním řešením bezprostředně souvisí! Doporučuji umísťovat na výkres detailu:
- legendu hmot,
- výpis skladeb konstrukcí,
- legendu prvků (včetně jejich materiálového řešení a rozměrů nebo rozvinutých šířek).
Je sice hezké, že výrobek máte vykázán ve výpise prvků PSV, ale ten u sebe na stavbě často nenosíte. Může u něj také být tolik změnových listů, že byste museli být Dan Brown, abyste se v této „Šifře mistra projektanta“ vyznali. Navíc argumenty typu „Vždyť legendu hmot máte v řezu“ jsou na stavbě spíše na pohlavek. Výkresy jsou totiž občas tak velké, že nosit s sebou jeden z nich, je mnohdy horší, než přenášet pytle s cementem.
Charakteristiky a materiály uvádějte prosím nejprve obecně a až za ně prosím pište konkrétní obchodní název materiálu (viz tabulka):
Hydroizolační fólie z PVC-P: válcovaná a laminovaná fólie vyztužená na spodním povrchu netkanou textilií ze syntetických vláken | Fatrafol 810 |
Tento způsob charakteristiky materiálu se týká pouze popisu ve výpisu skladeb jednotlivých konstrukcí, nikoli v popisech umístěných v detailu. Podrobná a obecná definice má ale i tu výhodu, že jako projektanti nemůžete být napadnuti při záměně materiálu na stavbě, neboť jste jasně a přesně specifikovali jeho vlastnosti. U skladeb střešního pláště i u jiných konstrukcí se doporučuje navíc uvádět způsob stabilizace, kotvení, upevnění atd. U popisů v kresbě detailu naopak platí stručně, přesně, jasně.
Dbejte na grafickou úpravu, přehlednost a srozumitelnost
Snažte se popsat každý prvek, ne nadarmo nesou tyto výkresy v názvu slovo DETAIL. Jak říkává můj oblíbený kantor, stavební detail musí být nakreslen tak, aby se v něm vyznal a dokázal jej realizovat i pekař, který v životě nedržel cihlu v ruce.
Přidám ještě úsměvnou historku o tom, jak jeden z učitelů na VUT v Brně (fakulta stavební) vracel výkresy jen kvůli tomu, že odkazové čáry k prvkům detailu nebyly nakresleny ve stejném sklonu a směru.
Odkazujte přímo nebo kolečky
Pokud se jedná o detail malého rozsahu, snažte se prosím odkazovat na prvky přímo! Vyhledávání v legendě bublinek rozptyluje pozornost, protože je třeba utíkat od kresby nalevo k textu na pravé straně výkresu.
V případě velmi rozsáhlého detailu použijte systém odkazů s bublinkami. Zde bych apeloval na logické členění a správnou volbu názvů bublinek dle kategorie nebo druhu materiálu. Pohled na legendu, kde je pořadí značení prvků šroub, deska, šroub, okap, šroub…, nepatří mezi ty nejhezčí.
Detail tvořte s vědomím, jako byste jej měli na stavbě svého domu sami realizovat
Pokud je to možné, stůjte si za svým výtvorem, názorem a hlavně detailem Investor vás často bude přesvědčovat nebo se přimlouvat za jiný materiál, než ten, co máte uveden ve výkresech. Snažte se mu vždy v rámci možností vyjít vstříc, ale nenechejte sebou mávat ze strany na stranu. Předělávání ve výkresech a přepočítávání tepelně-technických vlastností vám nejenom nikdo nezaplatí, ale při prvním velkém průšvihu si na nějaké materiálové lobby nevzpomene nejen investor, ale ani lidé, kteří byli u jednání přítomni.
Snažte se být vždy objektivní a nechejte si poradit
Žádný učený z nebe nespadl a ani vy nebudete za hloupého, když se na problém zeptáte kolegy. Právě on může mít s materiálem, který navrhujete, více zkušeností.
Při návrhu pamatujte na priority při výběru materiálu:
- Chování a bezpečnost materiálu ve skladbě (konstrukci)
- Použitelnost a dodatelnost materiálu dle místních, klimatických a technologických podmínek
- Ekologičnost materiálu nejen z hlediska životního cyklu a výroby
- Finanční možnosti investora
Každý může mít pořadí priorit stanoveno jinak. U některých lidí je poslední položka na prvním místě, ale to je již debata na jiné téma.
Příklad
Co by to byl za článek bez příkladu. Neboli jeden obrázek vydá za tisíc slov. Přikládám proto detail zpracovávaný k diplomové práci. Není dokonalý a naleznete v něm spoustu chyb, ale mějte prosím na paměti, že autorem je student/absolvent, který se učí a ještě po celý svůj život učit bude.
Soubor s detailem terasy ve formátu PDF.
Pokud jste dočetli tento můj první článek zaměřený na stavařinu až do konce, tak vám děkuji za pozornost a na závěr bych rád poděkoval také lidem, kteří mi pomáhali při mých prvních krůčcích ve stavařském světě, a docentu Ing. Antonínu Fajkošovi, CSc.
Josef Remeš (2009)